środa, 28 marca 2018

Kobiety dla Kobiety - Za zamkniętymi drzwiami

Bardzo ucieszyłam się, gdy okazało się, że wraz z innymi blogerkami będę mogła wziąć udział w dwudniowym wydarzeniu zorganizowanym przez Fundację 3-4 Start. I choć zdawać by się mogło, że temat nie jest mi bliski, gdyż nie doznałam na szczęście żadnej z form przemocy osobiście, to jestem zdania, że wysłuchanie dziewczyn, które jej doświadczyły bardzo mi w życiu pomoże. Po pierwsze nauczyłam się rozróżniać różnych form przemocy. Bo stereotypowo myśląc przemocy doświadczamy wówczas, gdy nosimy na ciele jej znamiona. Tymczasem przemocą jest także godzenie w nasze uczucia, raniąc słowem. Przemocą jest poniżanie i krytykowanie dla zaspokojenia własnej satysfakcji. Przemocą jest popychanie, szarpanie, popychanie. Przemocą jest ubliżanie i uwłaczanie. Na końcu spotykamy także przemoc ekonomiczną. Ofiara często na utrzymaniu sprawcy, zależna od niego, znosząca szykany własnej niezaradności. Sprawca uniemożliwia wszelkie próby znalezienia pracy przez ofiarę, rozkoszując się poczuciem, że wszystko zależne jest od niego. Często te osoby zaciągają kredyty bez wiedzy partnera, rozrzutnie traktują budżet przeznaczony na utrzymanie rodziny. Im wolno! To oni zarabiają, a partner jest traktowany jak pasożyt.
Należy pamiętać, że każda z rodzajów przemocy jest przestępstwem. Prawo staje po stronie ofiary, a instytucje które mają pomóc ofierze, naprawdę to robią. Trzeba jednak powiedzieć, że potrzebujemy pomocy. "Za zamkniętymi drzwiami" nie pierzemy brudów. Jeśli coś nas krzywdzi, mamy prawo o tym głośno mówić i oczekiwać pomocy. Pamiętajmy - jesteśmy wolnymi kobietami. Wolny człowiek ma prawo do godności i szacunku.
Dzień Kobiet w Porębie Wielkiej, był najważniejszym dniem traktującym o kobietach. W pięknej scenerii Hotelu Górski Raj spotkało się 15 dziewcząt, które podzieliły się swoimi historiami z życia, posłuchały mądrych prelekcji i wyniosły do swojego życia wiele cennych i potrzebnych wskazówek. Wiele z nich osobiście doświadczyło przemocy, więc był to wzruszający i nie zawsze wesoły czas. Mimo to uważam, że był to czas ogromnie potrzeby i dziewczyny z Fundacji wykonały kawał fantastycznej roboty. Klaudia z bloga Niezłe Ziółko to pomysłodawczyni Kampanii - wielkie brawa za to co robi dla kobiet takich jak my.


PRELEKCJE DZIEŃ PIERWSZY
Wekeend zaczął się od powitania założycielek Fundacji 3-4 Start. Gościł nas Hotel Górski Raj, który zachwycał przepyszną kuchnią i pięknym wystrojem. Pokoje były bardzo wygodne i spało się w nich wyśmienicie. Pierwszym niezwykle ważnym tematem poruszonym na prelekcjach, był temat poruszony przez Renatę Borysiak - psychoterapeutkę z Centrum Psychologiczno - Terapeutycznego "Tęcza" w Krakowie. Pani Renata opowiadała nam o tym jak poznać rodzinę dysfunkcyjną oraz jaką rolę przyjmuje ofiara przemocy. 

Kolejne warsztaty prowadziła Katarzyna Bigosińska z Centrum Rozwodowego Kobieta i Rozwód w Krakowie. Świadomość przemocy psychologicznej i ekonomicznej pani Kasia zobrazowała nam na przykładach. Co więcej dowiedziałyśmy się na tych warsztatach, gdzie udać się po pomoc w razie doświadczania przemocy i po czym poznać jej ofiary. Jak okazało się rozwód, choć jest przeżyciem traumatycznym dla wielu, bywa też ostatnią deską ratunku w rodzinie.

Następne warsztaty przeprowadziła Sylwia Batko. Sylwia na podstawie książki Clarisa Pinkola "Biegnąca z wilkami" opowiadała nam o sile kobiet, oraz jak przetrwać w ciężkich warunkach, nie gubiąc po drodze własnego ja. Warsztaty nosiły tytuł "Powrót do siebie" i mówiły o zdolności przetrwania.
Kolejną osobą, która podzieliła się z nami własnym doświadczeniem była Eliza Żywicka, autorka książki "Kobietą być". Książka to przeżycia autorki, która opisała swoje traumatyczne przeżycia ze swojego związku. Nie była to łatwa rozmowa, ale pokazała wiele ważnych aspektów, którymi powinnyśmy się kierować w życiu.
Na koniec emocjonującego dnia dziewczyny mogły wypocząć w hotelowym SPA, co też chętnie uczyniły :).
PRELEKCJE DZIEŃ DRUGI
Nowy dzień zaczął się pysznym śniadaniem (hotel rozpieszczał nasze podniebienia). Gdy przekroczyłyśmy próg sali konferencyjnej, czekały nas bardzo twórcze warsztaty ceramiczne. Każda z nas miała okazję "pobawić się" w glinie, lepiąc swojego Anioła - Opiekunkę. I choć niełatwe to było zadanie, okazało się, ze stworzyłyśmy piękne, pełne uczucia arcydzieła. Ja jestem dumna z każdego z naszych aniołów, które pokazały nam naszą różnorodność, a także wspólną cechę - wytrwałość i upór w dążeniu do celu. Nasze piękne anioły będą wystawione na Aukcji Charytatywnej Fundacji 3-4 Start.

'


Następnie miałam zaszczyt poznać Beatę Gołaszewską, bohaterkę niezwykle poruszającej książki pt. "Ambasadorowa". Wywiad z Panią Beatą przeprowadziła dla nas Agnieszka Domeracka. Słuchałam tej opowieści cała w emocjach, to niesamowite jak wielką siłą walki o spokój wykazała się bohaterka. Dziś to szczęśliwa i uśmiechnięta kobieta, a przez lata ofiara swego męża Ambasadora. Za zamkniętymi drzwiami rozgrywał się dramat, a powszechnie szanowany mężczyzna czuł się przez lata bezkarnie. Rozmowa z "Ambasadorową" dała mi wiele refleksji i złożonych samej sobie obietnic na przyszłość. 

 
Spotkanie dobiegło końca, a ja wróciłam do domu pełna emocji i wrażeń. Wiem, że nie możemy nigdy dawać przyzwolenia na cierpienie innych, zawsze reagując na krzywdę. Nie reagujesz? Dajesz zielone światło. Tak być nie może! My kobiety powinnyśmy się wspierać i nagłaśniać podobne Kampanie, które mają na celu ochronę człowieka. To niezwykle ważne i potrzebne. Życie w spokoju i szczęściu jest nieporównywalne do niczego innego. To prawdziwy dar. 



Organizatorzy akcji:
Partner Strategiczny:
Partnerzy merytoryczni:
TORT:
Akcję wspierali:
Klucz do zamkniętych drzwi:
Grafiki dot. przemocy:
Plakat:
Fotoreportaż i sesje kobiece:
Iwona, Iza z Kocie Kadry i  wizaż Ania Zatorska – Charakteryzatorska
Videoreportaż:
Kamil Cichoń z CreAdd 
Patroni medialni:
 


1 komentarz:

  1. Miło jeszcze raz powspominać i miło było Cię poznać! :)

    OdpowiedzUsuń

Contact Us

Find Us
Copyright © 2016 Magiala , Blogger